Autorská hra česko-rakouského básníka a filologa Ondřeje Cikána je sugestivní verzí báje známé z Ovidiových Proměn. Jasný hrdina Perseus tráví čas na vlastní svatbě s princeznou Andromedou, kterou zachránil před mořskou nestvůrou Cétó. V brašně přitom schovává hlavu Gorgony Medúsy a je na ni něžný. Andromeda vypadá jako z mramoru, Cassiopeia je nesnesitelná a Phíneus by měl přestat chlastat. Nymphy na pláži tančí a netuší, že se brzy stanou obětí temnoty.
Tragická zkušenost nešťastné lásky přerůstá ve fatální nemožnost jakéhokoli citu. Zabíjení nestvůr mají hrdinové sice v popisu práce, ale co když své nestvůry kdysi milovali? Od jednoho násilného činu se odvíjí řetězec proměn člověka v kámen. Láska ústí v strnulost a chlad.
Ondřej Cikán žije od začátku 90. let ve Vídni, kde vystudoval latinu a starořečtinu. V roce 2000 byla uvedena jeho první divadelní hra Tragödieninsel v Spielbaru vídeňského Volkstheateru. V roce 2002 založil s Anatolem Vitouchem divadelní a literární skupinu Die Gruppe a v roce 2018 nakladatelství Kētos, zaměřené na poetické překlady, převážně z češtiny do němčiny (přeložil např. Máchův Máj nebo Váchalův Krvavý román). Vydal několik románů, podle jednoho z nich natočil v tandemu s Antonínem Šilarem celovečerní „sandálový velkofilm“ Menandros & Thaïs. Divadlo X10 navázalo spolupráci s Ondřejem Cikánem už v roce 2017 během unikátního divadelního maratonu The 24 Hour Plays.
Antická dramaturgie jako jeden ze základů evropské vzdělanosti a kultury je pro Divadlo X10 fascinující tématem odpovědnosti, mechanismem zřetězení příčin a následků i organickým propojením politické a osobní sféry lidské existence. V roce 2018 uvedlo X10 původní hru kmenového dramaturga Ondřeje Novotného Teritorium, která představovala dystopickou vizi založenou na příběhu o návratu řeckého vojevůdce Agamemnóna z Trojské války. V rámci ankety Ceny divadelní kritiky patřila mezi nejlepší uvedené původní české hry roku. Zatímco Teritorium akcentovalo především střet společensko-politických koncepcí, Gorgó se soustředí na sféru intimní. Starověk se zcela samozřejmě mísí se současností, vznešenost s brakem, královský sňatek s osobní prohrou, láska s obětí a vraždou. Antická báje je zde přirozenou součástí vnitřního světa každého, kdo se někdy bezhlavě zamiloval.
Režie: Ondřej Cikán, Antonín Šilar
Dramaturgie: Ondřej Novotný
Scéna, Light design: Antonín Šilar
Kostýmy: Lucie Sedláková
Asistentka scény a kostýmů: Anežka Karasová
Hudba: Pasi Mäkelä
Kamera: Kryštof Melka
Střih: Zuzana Walter
Kamera: Kryštof Melka
Plakát: Terezie Chlíbcová
Hrají: Magdalena Kuntová, Marie Švestková, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák, Pasi Mäkelä
Hlasy: Tereza Hofová, Nina Jacques, Sára Märc, Ondřej Bauer, Hynek Chmelař
Foto: Patrik Borecký
Více: ZDE
Podpořili: MKČR, hlavní město Praha