Přidejte své stehy na Velkou vyšívanou mapu Varů, kterou tvoříme už rok. Vaše sny, vzpomínky, místa, která pro vás něco znamenají, a lidé, zvířata i rostliny Karlových Varů. Vítáme začátečníky, pokročilé, muže, ženy, děti, perfekcionisty i ležérní tvůrce! Vyšíváme volným stylem. Tentokrát se vyšívání zúčastní vzácný host: výtvarnice a autorka dětských knih Eva Volfová z Tábora, která miluje textilní materiály a věnuje se technice výšivky.
Místo akce: VÝMĚNÍK, Západní 1749, Karlovy Vary
Vstupné dobrovolné.
Performativně – hudebně – výtvarná přednáška, v níž se performerka Miřenka Čechová a filosofka Alice Koubová setkávají ve sdílení myšlenek a zkušeností, jak vykročit ze vzorců mocenských vztahů. Udělat krok proti moci může být stejně náročné jako postavit se před většinu a promluvit. Proč je takový čin náročný a životodárný zároveň? Kde k takovým krokům najít vnitřní zdroje?
Koncept, performance: Miřenka Čechová, Alice Koubová
Hudba: Martin Tvrdý
Vizuální design: Eva Chudomelová
Lightdesign: Daniel Kozlík
Produkce: Jakub Urban
Miřenka Čechová je performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka, výrazná osobnost experimentálního tanečního a fyzického divadla, působící jak v Čechách, tak v zahraničí. Po absolutoriu na Taneční Konzervatoři v Praze v oboru klasický balet, vystudovala paralelně DAMU (Alternativní divadlo) a HAMU (Nonverbální divadlo), kde v roce 2012 obhájila doktorát v oblasti režie fyzického a mimického divadla. Dlouhodobě experimentuje s žánrovými přesahy, angažovanými tématy a s autobiograficky laděným materiálem, jak v režijní, tak v performerské roli.
Alice Koubová je česká filosofka působící na Filozofickém ústavu Akademie věd ČR a vysokoškolská pedagožka vyučující na Akademii múzických umění. Od roku 2021 působí na Divadelní fakultě Akademie múzických umění jako proděkanka pro vědu a výzkum, členkou vedení mezinárodní platformy Performance Philosophy a koordinátorkou programu Strategie AV 21 . Zabývá se performativní filosofií, post-fenomenologií, empatií, tělesností, uměleckým výzkumem a etikou hry.
Místo akce: HUSOVKA, Husovo náměstí 270, Karlovy Vary
Vstupné: 100/150/200 Kč (prodej před představením)
Divadelní inscenace pro děti od 4 let, jejich rodiče a všechny dospělé, kdo rádi chodí na návštěvu.
Podivuhodná hostitelka bydlí v prostoru se zvířaty, houbami a snovými bytostmi. Vaří barvy z květin, bylin, ovoce nebo koření a ráda maluje. Bude ráda, když k ní přijdete na návštěvu podívat se na obrazy, posedět, zažít zázrak ze společného setkání. Kdo chce, může malovat a napít se šťávy..
Robert Smolík se věnuje tvorbě loutek, ilustraci & scénografii. Podílel se např. na loutkách pro film Kuky se vrací a za film Čertí brko byl nominován na Českého lva v kategorii filmová scénografie. Spolupracuje s řadou divadel jako Alfred ve dvoře / Motus a souborů, např. Buchty a loutky nebo divadelní skupinou Handa Gote Researchand Development.
Veronika Vlková ilustrovala řadu knih pro děti ve spolupráci s výtvarníkem Janem Šrámkem. Mezi jejich poslední knihy patří oceňované To je metro čéče nebo Apolenka z modrotisku, za kterou dvojice získala cenu ilustátor roku v Czech Grand Design, 2020. Působí v ateliéru Malba 3 na Fakultě výtvarných umění v Brně.
Místo akce: VÝMĚNÍK, Západní 1749, Karlovy Vary
Bez jazykové bariéry
Délka představení: 60 minut
Vstupné 50/100/150/200 Kč (prodej před představením)
POČET MÍST OMEZEN: DOPORUČUJEME REZERVACI: tereza@offcity.cz
NA TÉMA „DOBŘE KVAŠENÉ MĚSTO“
Jaké barvy má živé město? Kde to ve Varech kvasí?
Společné malování na jedno plátno s umělcem Ottou Kouwenem ze spolku Barvolam. Inkluzivní výtvarný workshop, který propojuje lidi z nejrůznějších společenských skupin a umožňuje jim svobodně a bez předsudků tvořit.
Otto Kouwen se narodil v malém městě na ostrově v Nizozemsku. Jako výtvarník se zabýval malbou, grafikou, mechanickými skulpturami a návrhářstvím; v současné době se věnuje hlavně fotografii. V Praze založil výtvarnou dílnu pro talentované malíře s mentálním hendikepem pod názvem BARVOLAM. Jedná se o první projekt tohoto druhu v České republice.
Místo akce: VÝMĚNÍK, Západní 1749, Karlovy Vary
Vstupné dobrovolné.
Autofikční dokumentární esej na pomezí tří žánrů (Petra Hůlová: text, Petr Vrba: hudba, Jiří Havlíček: video). Příběh o trojici přátel, zapálených domácích výrobců korejského kvašeného zelí kimči. Změny na bakteriální úrovni, ke kterým při fermentaci dochází, užívají jako trefnou metaforu fungování společnosti.
Připravili a účinkují: Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček
Světelný design: Pavel Havrda
Dramaturgická spolupráce: Johana Švarcová Ožvoldová
Premiéra: 26. 9. 2022, Alfred ve dvoře, Praha
Jiří Havlíček je vizuální umělec a kurátor. Natočil několik krátkých filmů – Film Týden (2016), Rekonstrukce (2018), Revue Kroky (2022), které se promítaly jak na domácích, tak zahraničních filmových festivalech. Je autorem novely Teorie duchů (2018). Jako pedagog působí v ateliéru Text Forma Funkce na Fakultě umění v Ostravě.
Petra Hůlová patří mezi nejpřekládanější české autory, je držitelkou většiny prestižních literárních cen (Magnesia Litera, Kniha Roku LN, Cena Jiřího Ortena, Cena Josefa Škvoreckého). Je autorkou deseti románů (mj. Paměť mojí babičce (2002), Umělohmotný třípokoj (2006), Macocha (2014), Stručné dějiny Hnutí (2018), Zlodějka mýho táty (2019). Je také autorkou divadelních her, scénářů, jednou ze zakladatelů Asociace spisovatelů a v rámci amerického programu SIT působí v Praze rovněž jako lektorka tvůrčího psaní.
Petr Vrba je jedním z předních českých hudebníků věnujících se hudební improvizaci a pravidelně v této oblasti spolupracující se zahraničními umělci jako interpret, vedoucí workshopů nebo organizátor koncertů. Jeho diskografie čítá na čtyřicet titulů vydaných na prestižních značkách jako Another Timbre, Mikroton, Corvo aj. Vystupoval na festivalech v Austrálii, Rakousku, Francii, Španělsku, Chorvatsku, Německu, Jižní Koreji, Rusku a mnoha dalších. Z domácích festivalů můžeme zmínit Ostravské dny, Alternativa, Vs.Interpretation, Expozice nové hudby aj. Je zakladatelem několika mezinárodních těles v kterých vystupuje s nejvýraznějšími postavami světové scény volné improvizace jakými jsou např. Thomas Lehn, Franz Hautzinger, Xavier Charles, Axel Dörner, Birgit Ulher a další.
Místo akce: HUSOVKA, Husovo náměstí 270, Karlovy Vary
Vstupné 100/150/200 Kč (prodej před představením)
Pořádají VZBUĎME VARY a NOVÁ SÍŤ.
Partneři: Divadelní studio D3, VÝMĚNÍK (Dizajnpark a Cirkus Ceres)
Za podpory: MKČR, Karlovarský kraj, Státní fond kultury, Active Citizens Fund